THURSDAY 4/7/2019

20:30
Festive opening of the festival
Big Scene – Amphitheater
Theme, Script and Directed by: Národné osvetové centrum
Performer: FSk Kriváň (Východná), hostia a predstavitelia festivalu

21:00
US Lúčnica: Art from prof. Štefana Nosáľa
Big Scene – Amphitheater
Performer: US Lúčnica

23:00
Pri muzike
Dance entertainment
Tancovisko / Dance House
Setup: M. Noga

FRIDAY 5/7/2019

10:30 – 11:30   13:00 – 18:00
Škola tanca / School of dance
Humno (morning), Tancovisko / Dance House (afternoon)
Setup: Dobrá Východná (V. Michalko, A. Lincke)

13:00
Školička tanca pre deti / School of dance for children
Small Scene
Setup: S. Dikaszová, M. Košová, Z. Palanová

14:00
SĽUK: Gašparko
Small Scene
Performer: Slovenský ľudový umelecký kolektív

14:00
Putovanie v čase
Programme of traditional clothing
Humno
Theme, Script and Directed by: M. Kačmárová, D. Nogová, T. Ondruš

15:00
Kresané do dreva
Rezbársky plenér
Amphitheater area
Theme, Script: M. Mešša
Carvers: Marián Pažucha (Nowy Sacz), Ľuboš Straka (Bratislava), Peter Zoričák (Kremnica)

15:30
Z dolín Javorníkov
Programme of Self-governing region of Žilina
Small Scene
Theme, Script and Directed by: J. Jakubík st.
Expert cooperation: J. Jakubík ml.
Performers: FSk Konopa (Dohňany), FSk Záriečanka (Zárečie), FSk Javorník (Lúky pod Makytou), FSk Žrnovanka (Horná Maríková), FSk Bukoviny (Brvnište), FSk Podžiaran (Papradno), FSk Javorníček (Hvozdnica), FS Považan (Považská Bystrica), FS Váh (Púchov), FS Rovňan (Veľké Rovné)

16:00
Vlachovo – „Dedina roka“
Vernisage of poster presentation
Etnodom
Exhibition opening and presentation: M. Jágerová

16:00
Školička tanca pre deti / School of dance for children
Humno
Setup: S. Dikaszová, M. Košová, Z. Palanová

16:30
UNESCO
Lecture
Etnodom
Setup: B. Morongová

17:00
Škola spevu / School of singing
Humno
Leads: M. Jágerová

17:30
SĽUK: 70 rokov
Small Scene
Performer: Slovenský ľudový umelecký kolektív

18:00
Škola tanca (Chorovody) / School of dance
Humno
Leads: K. Babčáková

19:30
Tanec bez hraníc
Programme of Foreign collectives
Big Scene – Amphitheater
Theme, Script and Directed by: L. Konečná
Expert cooperation: K. Babčáková

20:45 – 21:00
Škola tanca s divákmi / Dance school with spectators
Big Scene – Amphitheater
Leads: V. Michalko

21:00
Z najlepších / Of the best
Programme of winners of national folklore movement
Big Scene – Amphitheater
Theme, Script and Directed by: K. Babčáková, L. Ditmarová, O. Galbička, M. Noga, T. Šišková
Performers: laureates from the nationwide progression competition and a tour of children’s folklore ensembles Eniki beniki 2019, nationwide progressive competition and show of dancers soloists in folk dance Šaffova ostroha 2019 and national contest competition and folklore group tour Nositelia tradícií 2018 – FSk Raslavičan (Raslavice)

23:00
Ľubomír Gašpar Cimbal Project
World music concert
Humno

23:00
Pri muzike
Dance entertainment
Tancovisko / Dance House
Setup: M. Noga

SATURDAY 6/7/2019

10:00 – 13:00 (foreign collectives)
14:00 – 18:00
Školy tanca / Dance schools
Tancovisko / Dance House
Setup: Dobrá Východná (V. Michalko, A. Lincke), L. Konečná (zahraničné kolektívy)

10:30
Školička tanca pre deti / School of dance for children
Humno
Setup: S. Dikaszová, M. Košová, Z. Palanová

11:00
Fujara, fujara
from the UNESCO cycle
Humno
Setup: K. Kočík, M. Fiľo

11:00
Juraj Kováč a Vlachovo
Discussion with a significant personality of Vlachovo
Etnodom
Setup: J. Ambrózová

13:00
Na ďalekú cestu
Music-Singing Programme
Small Scene
Theme, Script and Directed by: A. Jágerová
Performers: SpSk Škrupinka (Trenčín), SpSk Vranky (Nitra), FSk Hajov (Strečno), SpSk Železiar a Milan Rendoš (Košice), SpSk Tradícia (Dražovce), DH Detva

13:00 – 14:00
Exhibition Vlachovo – „Dedina roka“
Etnodom

14:00
Východná, Východná, vo dva rady domy
Parade from the amphitheater to community Východná
Amphitheater area, Small Scene, Východná
Responsible: J. Černák
Performers: foreign collectives, senior collectives, performers from the programme Na ďalekú cestu

14:00
Osobnosti SĽUKu
Programme from the cycle Personalities
Humno
Theme, Script and Directed by: J. Hamar

14:30
Talenty / Talents
Small Scene
Theme, Script and Directed by: V. Golianová

14:30
Seniorské súbory / Senior collectives
Discussion
Etnodom
Setup: Z. Beňušková

15:00
Roztancovaná Východná
Entertainment after the parade
Obec Východna

16:00
Školička tanca pre deti / School of dance for children
Humno
Setup: S. Dikaszová, M. Košová, Z. Palanová

16:30
Gorali spoza dvoch strán
Programme from the cycle Muzikanti
Humno
Theme, Script and Directed by: Ambrózová
Performers: Ľudová hudba 9 SIYŁ (Poľsko), Ľudová hudba Harmatovci (Hladovka)

16:30
Radosť z pohybu nemá hraníc
Programme of Senior collectives
Small Scene
Theme, Script and Directed by: S. Ondejka

18:00
Na jarmoku
Programme of Folklore collectives
Big Scene – Amphitheater
Theme, Script and Directed by: J. Burič
Expert cooperation: J. Matiaš, V. Vnenčák
Performers: FSk Dolina (Gemerská Poloma), FSk Brezinky (Polomka), FSk Jadlovec (Margecany), FSk Kriváň (Východná), FSk Bažalička (Plachtince-Príbelce), remeselníci

19:30
Škola tanca s divákmi / Dance school with spectators
Big Scene – Amphitheater
Lead: V. Michalko

20:00
Ifjú Szivek: Sedemdesiatsedem verbunkov
Big Scene – Amphitheater
Performer: TD Ifjú Szivek

21:00
Škola tanca s divákmi / Dance school with spectators
Big Scene – Amphitheater
Lead: V. Michalko

21:30
Julianna, zlatá panna…
Big Scene – Amphitheater
Theme, Script and Directed by: K. Babčáková
Expert cooperation: A. Krausová

23:30
Mojše band
World music concert
Humno

23:00
Pri muzike
Dance entertainment
Tancovisko / Dance House
Setup: M. Noga

SUNDAY 7/7/2019

09:00
Talenty / Talents
Small Scene
Theme, Script and Directed by: V. Golianová

10:00
Školy tanca / School of dance
Tancovisko / Dance House
Setup: Dobrá Východná (V. Michalko, A. Lincke)

10:00
Filmové dokumenty s etnologickou tematikou
Film documentaries with ethnological themes
Etnodom
Setup: J. Ambrózová, Z. Beňušková

10:30
Školička tanca pre deti / School of dance for children
Humno
Setup: S. Dikaszová, M. Košová, Z. Palanová

11:00
Škola spevu / School of singing
Humno
Lead: M. Jágerová

11:00
Zo sveta
Music-Singing Programme from the world
Evangelic church, Východná
Theme, Script and Directed by: A. Jágerová
Performers: FSk Hajov (Strečno), ĽH FS Podpoľanec (Detva), R. Malatinec (Korytárky), V. Malatincová (Kriváň), SpSk Hornád (Košice), FSk Stráne (Važec)

11:30
Cestou k vám…
Presentation of traditional clothing
Small Scene
Theme, Script and Directed by: M. Kačmárová, T. Ondruš

13:00
#enikibeniki
Programme of Children’s folklore collectivies
Big Scene – Amphitheater
Theme, Script and Directed by: K. Galbičková, O. Galbička
Performers: winners of regional competitions children’s folklore ensembles Eniki, beniki 2019

13:00
Vlachovo – „Dedina roka“
Exhibition presentation
Etnodom
Setup: M. Jágerová

15:00
Gala Programme FFV 2019
Big Scene – Amphitheater
Theme, Script and Directed by: S. Marišler

MIMO SCENE PROGRAMS

TRADITIONAL KITCHEN

Ohnisko / Focal point

Friday: 11:00 – 18:00
Saturday: 09:30 – 20:00
Sunday: 09:30 – 18:00

Author: J. Gajdoš

CRAFT FAIR

Amphitheater area

Friday: 11:00 – 19:00
Saturday: 9:30 – 20:00
Sunday: 9:30 – 18:00

Setup: ÚĽUV

UROB SI SÁM VO VÝCHODNEJ

Tvorivé dielne s ÚĽUV-om / Creative workshops with ÚĽUV

Under the tower of Majka

Friday: 16:00 – 19:00
Saturday: 9:30 – 12:00, 12:00 – 17:30
Sunday: 9:30 – 12:00, 12:30 – 15:00

Setup: ÚĽUV

KOŠIARIK

Children’s world

Meadow in Amphitheater area

Author: Mgr. Lucia Macková
A. Movement and playing activities
B. Creative workshops
C. Fairy tales, trainings, games, face painting, children’s hairstyles

Friday: 13:00 – 18:00
Saturday: 10:00 – 17:30
Sunday: 10:00 – 15:00

SYMBOLIC CINTORINE

Spomienka na zosnulých folkloristov

Cintorine Východná

Setup: I. Kovačovič, J. Burič
Moderator: I. Kovačovič
Performers: fujara (carver) Ľuboš Straka (Bratislava), Juraj Matiaš (FSk Bažalička), another of the performers

Saturday: 12:15 – 13:00

PLANTING – MEMORIAL TREES

Amphitheater Area / over the Big Scene

Sunday: 12:30

We reserve the right to change the program

Any changes in scenic or mimo scene programs are approved by the FFV Program Committee 2019.