English Version
Štvrtok 28. 6. 2018 Piatok 29. 6. 2018 Sobota 30. 6. 2018
Nedeľa 1. 7. 2018

 

PIATOK 29. 6. 2018

 

12.00 – 18.00 I Areál amfiteátra
Tradičná kuchyňa
Pripravil: Igor Hraško


12.00 – 18.00 I Areál amfiteátra
Party v 21. storočí
Exteriérová výstava limitovanej edície obrazov takmer zaniknutých slovenských párt. Výstava je spoločným projektom fotografov Ľubomíra Saba a Zuzany Sénášiovej, maliarky Sarah I. Avni a etnologičky Kataríny Chabrečekovej, ktorého zámerom je pripomenúť tradičné hodnoty Slovenska a moderným spracovaním ich priblížiť súčasným generáciám.


16.00 – 19.00 I Areál amfiteátra
ÚĽUV – Jarmok majstrov remesiel
Svoje remeslo predstavuje 40 výrobcov ľudovej umeleckej výroby – rezbárov, tokárov, remenárov, tkáčov, kožušníkov, medovnikárov, hrnčiarov, drotárov. Záujemcovia si môžu pozrieť aj spracovanie svorov, výrobu hudobných nástrojov, textilných zvieratiek či klobúkov. Atmosféru remeselného jarmoku oživia tóny fujár, píšťal, zvoncov a drumblí.


16.00 – 19.00 I Etnodom
Ján Ambróz
Výstava zo života a diela výraznej osobnosti tradičnej ľudovej kultúry – speváka ľudových piesní Jána Ambróza. Prostredníctvom fotografií a hmotných artefaktov zo súkromného archívu Jána Ambróza výstava predstaví jeho rodinné zázemie, životnú, profesijnú aj umeleckú dráhu. Fotografie a ďalšie objekty budú dopĺňať výpovede a spomienky protagonistu, ktoré návštevníkom detailným spôsobom priblížia okolnosti príbehu formovania tejto umeleckej osobnosti. Vernisáž výstavy poctí svojou účasťou aj samotný spevák Ján Ambróz.
Autorka výstavy: Jana Ambrózová16.00 – 16.50 I Malá scéna
Poza stoly
Spievanie bolo vždy významnou súčasťou svadobnej hostiny. V spevácko-rozprávačskom programe zaznejú žartovné, prekáravé piesne o starejšom, o družboch, družiciach, o jedlách, rôzne prípitkové piesne, ale i svadobné balady či piesne o nešťastnej láske. Svadobný repertoár bude popretkávaný rôznymi svadobnými rečami a vinšmi.
Autorka: Andrea Jágerová
Účinkujú: DFSk Lubená z Poluvsia, DFSk Praznovanka z Praznova, DFSk Detvani z Detvy a Daniela Škodová z Dobrej Nivy


17.30 – 18.30 I Humno
Zaspievajme si po „nitránsky“
Spevácka dielňa zameraná na piesňový materiál z okolia Nitry.
Lektorka: Margita Jágerová


19.00 – 20.00 I Veľká scéna
Turčianska záhradka nepoznaná, prebudená, ospievaná...
Originálna podoba folklóru malebného kraja vrchov, ktorého stredom uháňa rieka Turiec. Kraj roľníkov, pastierov, olejkárov, ale aj centrum národného života Slovákov. Kraj, ktorého piesne šírené spevníkmi sa stali národnými. Hodnoty jeho ľudovej kultúry však dlhodobo unikali pozornosti etnografov a folkloristov. Veď pod lampou je najväčšia tma. Prvá verejná prezentácia tradícií regiónu sa udiala pred 35 rokmi na 18. ročníku Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve a dala základ pravidelnému regionálnemu podujatiu Turčianske slávnosti folklóru. Tento rok sa koná už ich 34. ročník.
Roky práce nadšencov, ktorí zaznamenávali piesne, tance a obyčaje, rekonštruovali ľudový odev, s pamätníkmi i mladými nadšencami zakladali folklórne skupiny, nacvičovali a na scéne uvádzali práve znovuobjavené. Autentický folklórny materiál z Turca sa stával súčasťou repertoáru folklórnych súborov, ktoré pokračujú v odovzdávaní tradícií. Za ten čas sa Turčania opätovne predstavili v Detve a vznikli televízne dokumenty Majáles v Turci a Láska v Turci I. a II.  i niekoľko  relácií rozhlasovej Klenotnice ľudovej hudby. V 2003 roku spoznali podoby turčianskeho majálesu návštevníci festivalu Koliesko v Kokave nad Rimavicou. Aj iné projekty prekročili hranice regiónu. Má teda Turiec svoju originálnu folklórnu podobu? Posledných tridsaťpäť rokov dáva na túto otázku jednoznačne kladnú odpoveď.
Autori: Monika Barabášová, Alena a Antonín Havlínovci
Účinkujú: DFS Kalužiar z Martina, DFS Lúčik zo ZUŠ v Turčianskych Tepliciach, DFS Turiec z Martina, ŽSSk Kamarátky pri FS Fatran z Martina, FS Kriváň z Martina, FSk Prameň Dubové, FSk Tiešňavan z Krpelian, FSk Podhradie, FSk Šútovo z Vrútok


20.10 – 20.30 I Veľká scéna
O5 S5 vo Východnej
Oficiálne otvorenie 64. ročníka Folklórneho festivalu Východná 2018.
Autor: Ján Vajda
Účinkujú: FSk Kriváň z Východnej, FS Váh z Liptovského  Mikuláša, FS Ponitran z Nitry, FS Železiar a FS Hornád z Košíc


20.40 – 21.20 I Veľká scéna
Ján Ambróz z Telgártu 70
Koncert významného speváka horehronských ľudových piesní Jána Ambróza z Telgártu pri príležitosti jeho významného životného jubilea – 70 rokov. V sprievode ľudovej hudby Borievka pod vedením Igora Gašpara zaznejú najznámejšie ľudové piesne z jeho repertoáru. Bol členom mužskej speváckej skupiny folklórneho súboru Partizán, neskôr sólovým spevákom. Vystupoval na folklórnych festivaloch v Heľpe, Myjave, Detve, vo Východnej, v Košiciach. V roku 1983 nahral ako sólista Parobské z Horehronia v úprave Svetozára Stračinu. Nahrávka získala 3. miesto v súťaži Prix de musique folklorique de Radio Bratislava. Neskôr nahral ďalšie úspešné nosiče so slovenskou ľudovou hudbou, LP platne, resp. CD nosiče: Na Telgárte hrajú (1990), Hore tým Telgártom (1992), Od Telgártu vietor prefukuje (1994), Moje najmilšie (1996), Na Kráľovej holi (1998), Horehronské pesničky (2002), Ján Ambróz a jeho hostia: Jubilejný koncert (záznam koncertu pri príležitosti 60. narodenín, 2008), Ján Ambróz 1 – 2 – 3 – 4 (4 CD) a Ján Ambróz 5 – 6 – 7 – 8 (3 CD, 1 DVD, 2015). Všetky CD-albumy z vydavateľstva Akcent získali ocenenia Zlatá platňa a titul Hore tým Telgártom platinovú platňu. Spevák pri ich nahrávaní a aj na svojich koncertoch spolupracoval s Orchestrom ľudových nástrojov Slovenského rozhlasu v Bratislave, ĽH Štefana Molotu z Bratislavy a od začiatku 90. rokov predovšetkým s ĽH Borievka z Banskej Bystrice.
Garantka programu: Jana Ambrózová


21.20 – 21.35 I Veľká scéna
Zahraj, pocifruj!
Muzikanti boli vždy ozdobou ľudovej piesne. Keď preberajú šikovné prsty po dierkach, strunách a jazýčkoch hudobných nástrojov, objavíte ďalší rozmer muzikality, ktorú si odovzdávame z pokolenia na pokolenie.
Pripravil: Milan Rendoš
Účinkujú: Michal Smetanka a Milan Rendoš


21.45 – 23.00 I Veľká scéna
TOP 5
To najlepšie z tvorby folklórnych súborov! Program zložený z víťazných čísel celoštátnej postupovej súťaže choreografií Tancuj, tancuj. V programe sa predstavia choreografie Na pltisku (FS Váh), Z Podzoboria (FS Ponitran), Zbohom (FS Vranovčan), Tance z Vág (FS Csallóközi), ktoré v súťaži získali zlaté pásmo a choreografia Maľovaní (FS Hornád), ktorá získala titul laureáta súťaže.


23.10 – 00.00 I Malá scéna
Páni času
Gajdošská world music skupina z Bratislavy, ktorú vedie jeden z najlepších a najvšestrannejších gajdošov mladej generácie Lukáš Lacko. Skupina spája prvky slovenskej a keltskej hudby do svojského moderného tvaru. Ich debutový album bol v roku 2017 nominovaný na prestížne ocenenie Radio Head Awards v kategórii world music – folk.


23.00 – 01.00 I Gastrocentrum
Tanečná zábava
Pripravila: Marianna Svoreňová
Hrá: Muzika Milana Rendoša


01.00 – 02.00 I Gastrocentrum
Lomnické čháve
Koncert gypsy band Lomnické Čháve z Veľkej Lomnice. Ich hudba vychádza z emócií Rómov hľadajúcich nový zmysel svojej existencie po tom, čo museli opustiť svoj kočovný spôsob života a zakotviť na jednom mieste.

oddelovač